• uvodná stránka
  • mail
  • mapa stránky

Rady a tipy

Thuja Smaragd

Thuja Smaragd pôvodom z východu Severnej Ameriky a Kanady. Kuželovitá koruna s tmavozelenými plochými vetvičkami šupinovitými ihličkami. Druh je mrazuvzdorný. Vyhovujú mu vlhkejšie pôdy i ovzdušie, ale dobre sa aklimatizuje resp. prispôsobuje i v iných podmienkach. Je vhodný do okrasných záhrad pre jeho ľahkú tvarovateľnosť. Priemerná výška 3-5 m.

Strihanie

Strihanie nerobíme ihneď po výsadbe. Najvhodnejšie je prvý rok nechať rastlinku zakoreniť a začať strihať v druhom roku. Prvé strihanie robíme začiatkom júna a druhé strihanie koncom augusta. V tomto období sa najlepšie rez zacelí. V zimnom období je vhodné mladé rastlinky uviazať okolo kmeňa aby vetvičky sneh nepolámal. Je možné čerstvý sneh i striasť čo sa veľmi neodporúča pre časté polámanie zamrznutých vetvičiek.

Závlaha

Závlaha: thuje je vhodné v prvých rokoch po výsadbe intenzívne zalievať. Rastliny, ktoré sú distribuované zo škôlok do predajní sú intenzívne zavlažované a zákonite potrebujú v intenzívnej zálievke pokračovať i po vysadení. Hlavne v letných mesiacoch pri nedostatku vlahy. V ďalších rokoch po zakorenení rastliny je možné od intenzívnej závlahy upustiť. V zimných mesiacoch sa zo zelenej časti thuji odparuje voda, preto je dôležité pri slabších jesenných zrážkach rastlinku zavlažovať aby sme jej zabezpečili dostatočné množstvo vody na prezimovanie.

Hnojenie

Hnojenie: základom využitia živín v pôde je vyrovnanosť vlahy, humusu a pôdnej reakcie. Pôdnu reakciu vyjadrujeme stupňami pH. Optimálna pôdna reakcia je 6,5 -7,0 pH. Silne kyslé pôdy majú reakciu okolo 3 pH a silne alkalické reakcie okolo 9 pH. Tolerancia Thuji je okolo 5-6 pH. Kyslé pôdy ak sú premokrené odvodníme a používame mletý vápenec alebo hasené vápno. Najlepšie je vápenec zapraviť priamo pred výsadbou. pH o 1 stupeň zvýšime pridaním 150 g mletého vápenca na 1 m štvorcový. Alkalické pôdy okyseľujeme kyselinovými roztokmi kyseliny fosforečnej alebo sírovej, prípadne 0,2% roztokom síranu amónneho do dobre navlhčenej zeminy. Na jar môžeme použiť cererit 1-2 x ročne alebo hnojivá, ktoré sú bežne dostupné na konifery ako napr. Kristalon, ktoré sú vo vode rozpustné / 1x za mesiac/.
Koncom mesiaca august ukončiť hnojenie hnojivami obsahujúce vysoké množstvo dusíka a pokračovať s hnojivami obsahujúce draslo pre vyzrievanie pletív. Hnojenie ukončiť v polovici októbra.

Hubovité choroby

Hubovité choroby: prejavujú sa žltnutím a neskôr hnednutím výhonkov hlavne na jar za vlhkého počasia. Rastliny treba ošetriť fungicídnymi postrekmi napr. Ronilan, Saprol, Rowral. V jesennom období môžeme použiť napr. Dithane. Žltnutie listov môže spôsobiť i nedostatok horčíka. Môžeme použiť tzv. Horkú soľ najlepšie vo vode rozpustnú aplikovanú ku koreňom. Horkú soľ nepoužívať po výsadbe. Proti škodcom ako roztočce, vošky, méry, molice, húsenice, slimáky použiť chemické ošetrenie. Chemické látky používame bežne dostupné v predajniach napr. Diazol, Omite, Apollo

Reklama