RADY A TIPY

STRIHANIE

Strihanie nerobíme ihneď po výsadbe. Najvhodnejšie je prvý rok nechať rastlinku zakoreniť a začať strihať v druhom roku. Prvé strihanie robíme začiatkom júna a druhé strihanie koncom augusta. V tomto období sa najlepšie rez zacelí. V zimnom období je vhodné mladé rastlinky uviazať okolo kmeňa aby vetvičky sneh nepolámal. Je možné čerstvý sneh i striasť čo sa veľmi neodporúča pre časté polámanie zamrznutých vetvičiek.

ZÁVLAHA

Thuje je vhodné v prvých rokoch po výsadbe intenzívne zalievať. Rastliny, ktoré sú distribuované zo škôlok do predajní sú intenzívne zavlažované a zákonite potrebujú v intenzívnej zálievke pokračovať i po vysadení. Hlavne v letných mesiacoch pri nedostatku vlahy. V ďalších rokoch po zakorenení rastliny je možné od intenzívnej závlahy upustiť. V zimných mesiacoch sa zo zelenej časti thuji odparuje voda, preto je dôležité pri slabších jesenných zrážkach rastlinku zavlažovať aby sme jej zabezpečili dostatočné množstvo vody na prezimovanie.

VYSÁDZANIE


Vysádzanie do črepníkov + fotopostup

1
1 Črepníky používame priemerom čo najväčšie, aby mali thuje dostatok zeminy a živín na rast. Odporúčam 45x45 plastové. Plasty nesajú vodu koreňovému systému a rastlina udrží vlahu ak ju prípadne zabudnete poliať. Má i izolačný charakter.
2
2 Do črepníkov 45x45 dáme zmiešanú zeminu v pomere 2:1 / ornica - zemina na konifery /.
3
3 Zeminu nasypeme do 1/3 črepníka.
4
4 Vložíme Thuju smaragd z transportného balu. Obal odstránime.
5
5 Thuju zasypeme pripravenou zmiešanou zeminou.
6
6 Zeminu okolo koreňového systému utlačíme.
7
7 Na záver nasypeme zeminu i na koreňový bal.
8
8 Thuje v črepníku mierne polejeme ku koreňu.
9
9 Pred exportom alebo prenáśaním ich polejeme len mierne aby neboli ťažké na prepravu.
10
10 Nezabúdame polievať i v zime /mierne/, keď nie je zamrznutá zemina a na jar 1x a počas vegetácie 2x mierne prihnojiť podľa návodu výrobcov hnojív. V horúcom lete polievať i 2x do týždňa hlavne na rozpálených betónových terasách. Prajem Vám príjemné posedenie na terase so zelenou panorámou.


Tvorba živého plotu + fotopostup

30 cm rozpon 30 cm rozpon
30 cm rozpon
Tuje Smaragd sadené 30 cm od seba.


40 cm rozpon 40 cm rozpon
40 cm rozpon
Vysádzanie Thují Smaragd na 40 cm od seba vytvára živý plot. Thuje si vyžadujú polievanie. Strihanie odporúčame buď počas rastu, ak plot chceme hustejší aj v nižších výškach. V prípade, že chceme čím skôr vyššie thuje tak strihanie môžeme robiť až vo výške, do ktorej má thuja rásť. Z hľadiska veľkého odberu živín na malej ploche je potrebné thuje hnojiť hnojivom na konifery. 


60 cm rozpon 60 cm rozpon
60 cm rozpon
Tu si treba uvedomiť či chceme zachovať kontúru thuje alebo vytvoriť živý plot. Ak chceme zachovať kontúru thuje tak treba vysádzať 80 až 120 cm od seba. V prípade že thuja bude strihaná hneď po 2,3 roku vysádzania tak bude vytvárať širší kužel. Preto sa vysádza na širší rozpon napr. 120 cm. V prípade že chceme aby čo najskôr vyrástla a vytvorila tzv. stenu tak sa sadí na menší rozpon.

Rozpon strihanej thuje smaragd 60 cm s použitím kvapkovej závlahy. Odporúčame kvapkovú závlahu pre jednoduché a rovnomerné polievanie. Pri vysádzaní je to zanedbateľná cenová investícia, ktorá sa osvedčila.


120 cm rozpon
120 cm rozpon
Thuje smaragd vysadené v 120 cm rozpone. Výška thují cca 4 – 5 m.


Triagonála
Triagonála
Vysádzanie do triagonály. Vytvára pekný efekt. Ukážka z vysadenia na susedných pozemkoch. Po čase splní efekt vzdušného živého plota.

HNOJENIE

Základom využitia živín v pôde je vyrovnanosť vlahy, humusu a pôdnej reakcie. Pôdnu reakciu vyjadrujeme stupňami pH. Optimálna pôdna reakcia je 6,5 -7,0 pH. Silne kyslé pôdy majú reakciu okolo 3 pH a silne alkalické reakcie okolo 9 pH. Tolerancia Thuji je okolo 5-6 pH. Kyslé pôdy ak sú premokrené odvodníme a používame mletý vápenec alebo hasené vápno. Najlepšie je vápenec zapraviť priamo pred výsadbou. pH o 1 stupeň zvýšime pridaním 150 g mletého vápenca na 1 m štvorcový. Alkalické pôdy okyseľujeme kyselinovými roztokmi kyseliny fosforečnej alebo sírovej, prípadne 0,2% roztokom síranu amónneho do dobre navlhčenej zeminy. Na jar môžeme použiť cererit 1-2 x ročne alebo hnojivá, ktoré sú bežne dostupné na konifery ako napr. Kristalon, ktoré sú vo vode rozpustné / 1x za mesiac/.

Koncom mesiaca august ukončiť hnojenie hnojivami obsahujúce vysoké množstvo dusíka a pokračovať s hnojivami obsahujúce draslo pre vyzrievanie pletív. Hnojenie ukončiť v polovici októbra.

HUBOVITÉ CHOROBY

Prejavujú sa žltnutím a neskôr hnednutím výhonkov hlavne na jar za vlhkého počasia. Rastliny treba ošetriť fungicídnymi postrekmi napr. Ronilan, Saprol, Rowral. V jesennom období môžeme použiť napr. Dithane. Žltnutie listov môže spôsobiť i nedostatok horčíka. Môžeme použiť tzv. Horkú soľ najlepšie vo vode rozpustnú aplikovanú ku koreňom. Horkú soľ nepoužívať po výsadbe. Proti škodcom ako roztočce, vošky, méry, molice, húsenice, slimáky použiť chemické ošetrenie. Chemické látky používame bežne dostupné v predajniach napr. Diazol, Omite, Apollo.
TUJE

Adresa

Tuje.sk
Podvinohrady 545
Veľké Zálužie 95135
Slovenská republika

Kontaktná osoba

Ing. Roman Omachel
tel.: +421 905 343 909
mail: omachel@digimail.sk

Naši partneri


Namgrass