RADY A TIPY
STRIHANIE
Strihanie nerobíme ihneď po výsadbe. Najvhodnejšie je prvý rok nechať rastlinku zakoreniť a začať strihať v druhom roku. Prvé strihanie robíme začiatkom júna a druhé strihanie koncom augusta. V tomto období sa najlepšie rez zacelí. V zimnom období je vhodné mladé rastlinky uviazať okolo kmeňa aby vetvičky sneh nepolámal. Je možné čerstvý sneh i striasť čo sa veľmi neodporúča pre časté polámanie zamrznutých vetvičiek.ZÁVLAHA
Thuje je vhodné v prvých rokoch po výsadbe intenzívne zalievať. Rastliny, ktoré sú distribuované zo škôlok do predajní sú intenzívne zavlažované a zákonite potrebujú v intenzívnej zálievke pokračovať i po vysadení. Hlavne v letných mesiacoch pri nedostatku vlahy. V ďalších rokoch po zakorenení rastliny je možné od intenzívnej závlahy upustiť. V zimných mesiacoch sa zo zelenej časti thuji odparuje voda, preto je dôležité pri slabších jesenných zrážkach rastlinku zavlažovať aby sme jej zabezpečili dostatočné množstvo vody na prezimovanie.VYSÁDZANIE
Vysádzanie do črepníkov + fotopostup


Tvorba živého plotu + fotopostup


Tuje Smaragd sadené 30 cm od seba.


Vysádzanie Thují Smaragd na 40 cm od seba vytvára živý plot. Thuje si vyžadujú polievanie. Strihanie odporúčame buď počas rastu, ak plot chceme hustejší aj v nižších výškach. V prípade, že chceme čím skôr vyššie thuje tak strihanie môžeme robiť až vo výške, do ktorej má thuja rásť. Z hľadiska veľkého odberu živín na malej ploche je potrebné thuje hnojiť hnojivom na konifery.


Tu si treba uvedomiť či chceme zachovať kontúru thuje alebo vytvoriť živý plot. Ak chceme zachovať kontúru thuje tak treba vysádzať 80 až 120 cm od seba. V prípade že thuja bude strihaná hneď po 2,3 roku vysádzania tak bude vytvárať širší kužel. Preto sa vysádza na širší rozpon napr. 120 cm. V prípade že chceme aby čo najskôr vyrástla a vytvorila tzv. stenu tak sa sadí na menší rozpon.
Rozpon strihanej thuje smaragd 60 cm s použitím kvapkovej závlahy. Odporúčame kvapkovú závlahu pre jednoduché a rovnomerné polievanie. Pri vysádzaní je to zanedbateľná cenová investícia, ktorá sa osvedčila.

Thuje smaragd vysadené v 120 cm rozpone. Výška thují cca 4 – 5 m.

Vysádzanie do triagonály. Vytvára pekný efekt. Ukážka z vysadenia na susedných pozemkoch. Po čase splní efekt vzdušného živého plota.
HNOJENIE
Základom využitia živín v pôde je vyrovnanosť vlahy, humusu a pôdnej reakcie. Pôdnu reakciu vyjadrujeme stupňami pH. Optimálna pôdna reakcia je 6,5 -7,0 pH. Silne kyslé pôdy majú reakciu okolo 3 pH a silne alkalické reakcie okolo 9 pH. Tolerancia Thuji je okolo 5-6 pH. Kyslé pôdy ak sú premokrené odvodníme a používame mletý vápenec alebo hasené vápno. Najlepšie je vápenec zapraviť priamo pred výsadbou. pH o 1 stupeň zvýšime pridaním 150 g mletého vápenca na 1 m štvorcový. Alkalické pôdy okyseľujeme kyselinovými roztokmi kyseliny fosforečnej alebo sírovej, prípadne 0,2% roztokom síranu amónneho do dobre navlhčenej zeminy. Na jar môžeme použiť cererit 1-2 x ročne alebo hnojivá, ktoré sú bežne dostupné na konifery ako napr. Kristalon, ktoré sú vo vode rozpustné / 1x za mesiac/.Koncom mesiaca august ukončiť hnojenie hnojivami obsahujúce vysoké množstvo dusíka a pokračovať s hnojivami obsahujúce draslo pre vyzrievanie pletív. Hnojenie ukončiť v polovici októbra.
HUBOVITÉ CHOROBY
Prejavujú sa žltnutím a neskôr hnednutím výhonkov hlavne na jar za vlhkého počasia. Rastliny treba ošetriť fungicídnymi postrekmi napr. Ronilan, Saprol, Rowral. V jesennom období môžeme použiť napr. Champion 50WG. Žltnutie listov môže spôsobiť i nedostatok horčíka. Môžeme použiť tzv. Horkú soľ najlepšie vo vode rozpustnú aplikovanú ku koreňom. Horkú soľ nepoužívať po výsadbe. Proti škodcom ako roztočce, vošky, méry, molice, húsenice, slimáky použiť chemické ošetrenie. Chemické látky používame bežne dostupné v predajniach napr. Diazol, Omite, Apollo.ŠKODCOVIA: Krasoň tujový (Lamprodila festiva)


Škodca, ktorý sa začal objavovať od roku 2018. Dovoz okrasných drevín spôsobil, že si vyžadujú častejšie chemické ošetrenie nielen thuje, ale aj všetky okrasné dreviny.
Krasoň sa rojí v máji a sčasti aj v júni, kedy je potrebné thuje postrekovať 3-5 x po sebe cca v 7-10 dňových intervaloch. Insekticídy treba striedať nielen na dospelé jedince, ale i na larvy. Práve larva spôsobuje vyžieranie pletív, pretože sa v nich vyvíja.
Mechanické ošetrenie:
náznak zvädnutia listu, prípadne hnedé vetvičky treba vystrihnúť až ku kmeňu. Ak sa dostane do kmeňa, odumiera celá thuja. Potom je nutné ju vykopať a spáliť celý strom.
Chemické ošetrenie :
- na dospelé jedince sú účinné prípravky Karate, Mospilan 20 SP, Sanium Ultra, SpinTor, Flumite 200.
- na larvy, kukly sú účinné prípravky Omite, Apollo 50 SC, Nissorun 50 SC.
Vždy treba použiť chémiu spolu: jeden prípravok na dospelé jedince a druhý prípravok na vajíčka.
Najlepšie je ich striedať!
Možné je použitie ekologických prípravkov a to: Novaferm Orion + Neamazal TS.
Ak ste v zástavbe, treba postrekovanie synchronizovať spolu so susedmi.
Adresa
Tuje.skPodvinohrady 545
Veľké Zálužie 95135
Slovenská republika
Kontaktná osoba
Ing. Roman Omachel
tel.: +421 905 343 909
mail: omachel@digimail.sk